Institut právě vydal Kodex správy a řízení společností ČR 2018

 

27. září 2018

Právě jsme pokřtili Kodex správy a řízení společností ČR 2018. Jeho slavnostní inaugurace proběhla 26. září 2018 v hotelu Mandarin Oriental Prague za účasti významných hostů českého byznysu a státní správy. 

 

Vznikl unikátní manuál pro správu a řízení společností, který je určen nejen pro firmy kótované na burze, ale i pro další společnosti veřejného zájmu, jako jsou banky nebo pojišťovny. Cílem manuálu je přinést praktické návody a doporučení všem, kteří ve správních orgánech pracují nebo se do nich chystají, anebo jsou vlastníky těchto společností a hledají optimální systém jejich správy a řízení. Kodex se zabývá u nás tolik exponovanými tématy, ke kterým patří fungování a obsazování dozorčích rad, odměňování, diverzita, ale i trestní zodpovědnost právnických osob a jiné.

Kodex společně pokřtili: Tomáš Nidetzký (ČNB), Kamil Čermák (CIoD), Petr Koblic (Pražská burza) a Monika Zahálková (CIoD)

 

Proč by se měly firmy ke Kodexu přihlásit:

  • Srozumitelně a jednoduše napsaný návod pro správu a řízení firmy
  • Vsazen do českého legislativního prostředí
  • Respektuje evropské směrnice i bankovní regulace
  • Dodržování je dobrovolné: princip „dodržuj nebo vysvětli“
  • Neomezuje, nereguluje – radí a doporučuje
  • Transparentně říká, co se smí a co se nesmí
  • Řeší např. téma práce dozorčích rad, odměňování, diverzity
  • Určen především pro společnosti kótované na burze a společnosti veřejného zájmu, ale i pro menší, které se mohou inspirovat

Nový Kodex správy a řízení společností ČR vznikl v partnerství s poradenskou společností Deloitte a za pomoci mnoha významných institucí, ke kterým patří Komora auditorů, Česká národní banka, Burza cenných papírů Praha, Ministerstvo financí ČR, Ministerstvo spravedlnosti ČR, Hospodářská komora, Český institut interních auditorů atd. Touto cestou bychom chtěli všem zúčastněným ještě jednou poděkovat.

 

Česko jako jediná země s komplexním manuálem – Metodika práce správního orgánu

Nový Kodex vychází z doporučení OECD, ale je zasazen do českého legislativního prostředí a respektuje evropské směrnice i bankovní regulace. Na příručku naváže díl druhý – tzv. Metodika práce správního orgánu, která se představí v příštím roce. Zaměří se tak i na firmy střední a rodinné a prakticky ukáže, jak firmu optimálně a efektivně řídit. Jednoduchými návody, radami a doporučeními pomůže nastavit funkční pravidla pro efektivní řízení firmy.

Kompletní znění dokumentu v pdf verzi je ke stažení v sekci Dokumenty nebo si o Kodex v tištěné podobě napište na info@ciod.cz a my vám ho rádi zašleme na požadovanou adresu.