Czech Institute of Directors právě vydal Kodex správy a řízení společností ČR 2018

P R A H A,  27. září 2018

Právě jsme pokřtili Kodex správy a řízení společností ČR 2018. Jeho slavnostní inaugurace proběhla 26. září 2018 v hotelu Mandarin Oriental Prague za účasti významných hostů českého byznysu a státní správy.

 

Vznikl unikátní manuál pro správu a řízení společností, který je určen nejen pro firmy kótované na burze, ale i pro další společnosti veřejného zájmu, jako jsou banky nebo pojišťovny. Cílem manuálu je přinést praktické návody a doporučení všem, kteří ve správních orgánech pracují nebo se do nich chystají, anebo jsou vlastníky těchto společností a hledají optimální systém jejich správy a řízení. Kodex se zabývá u nás tolik exponovanými tématy, ke kterým patří fungování a obsazování dozorčích rad, odměňování, diverzita, ale i trestní zodpovědnost právnických osob a jiné.

Proč by se měly firmy ke Kodexu přihlásit:

 • Srozumitelně a jednoduše napsaný návod pro správu a řízení firmy
 • Vsazen do českého legislativního prostředí
 • Respektuje evropské směrnice i bankovní regulace
 • Dodržování je dobrovolné: princip „dodržuj nebo vysvětli“
 • Neomezuje, nereguluje – radí a doporučuje
 • Transparentně říká, co se smí a co se nesmí
 • Řeší např. téma práce dozorčích rad, odměňování, diverzity
 • Určen především pro společnosti kótované na burze a společnosti veřejného zájmu, ale i pro menší, které se mohou inspirovat

Nový Kodex správy a řízení společností ČR vznikl v partnerství s poradenskou společností Deloitte a za pomoci mnoha významných institucí, ke kterým patří Komora auditorů, Česká národní banka, Burza cenných papírů Praha, Ministerstvo financí ČR, Ministerstvo spravedlnosti ČR, Hospodářská komora, Český institut interních auditorů atd. Touto cestou bychom chtěli všem zúčastněným ještě jednou poděkovat.

 

Česko jako jediná země s komplexním manuálem – Metodika práce správního orgánu

Nový Kodex vychází z doporučení OECD, ale je zasazen do českého legislativního prostředí a respektuje evropské směrnice i bankovní regulace. Na příručku naváže díl druhý – tzv. Metodika práce správního orgánu, která se představí v příštím roce. Zaměří se tak i na firmy střední a rodinné a prakticky ukáže, jak firmu optimálně a efektivně řídit. Jednoduchými návody, radami a doporučeními pomůže nastavit funkční pravidla pro efektivní řízení firmy.

Kompletní znění dokumentu v pdf verzi je ke stažení v sekci Dokumenty nebo si o Kodex v tištěné podobě napište na info@ciod.cz a my vám ho rádi zašleme na požadovanou adresu.


 

U příležitosti vydání tohoto Kodexu Institut připravil tzv. “MANIFESTO“, ke kterému budou všechny firmy kotované na burze, společnosti veřejného zájmu, banky, pojišťovny a jiné vyzvány k jeho dodržování resp. přihlášení se.

 

Manifesto

odpovědné správy a řízení společnosti podle Kodexu 2018

 

Připojením k tomuto manifestu se přihlašujeme k tomu, že jako vedení firmy, chceme:

 • Efektivně řídit firmu při dodržování doporučených a ověřených pravidel podle Kodexu správy a řízení společností ČR 2018.
 • Být přátelští pro vlastníky i manažery, kteří vědí, že pokud je firma dobře spravována podle zásad uvedených v Kodexu správy a řízení společností ČR 2018, jsou kryti proti rizikům a to nejen odpovědnostním.
 • Být kredibilní firmou pro investory, banky a všechny obchodní partnery.
 • Ukázat, že transparentnost ve správě a řízení společnosti minimalizuje reputační rizika a fair podnikání dodává větší prestiž a přináší vyšší business efekt.

Odpovědné firmy už to vědí. Dodržujeme Kodex správy a řízení ČR 2018. Přidejte se k nám!

 

____________________________________________________________________________________________________

Kontakty pro média

Czech Institute of Directors
Vendula Vlková
vvolakova@gmail.com
Tel.: + 420 603 738 959

_____________________________________________________________________________________________________

 

Czech Institute of Directors – Institut členů správních orgánů

Czech Institute of directors již 20 let působí v ČR na poli corporate governance a pomáhá firmám sebe řídit a spravovat – majitelům firem a akcionářům, aby věděli, komu firmu svěřit, komu ji nechat řídit a spravovat, ale také těm, kteří firmu každodenně řídí, odpovídají za vytváření zisků a mají právní, společenskou a osobní odpovědnost. Více informací najdete na www.ciod.cz.