číslo 4, 1. října 2019

Editorial

 

Vážení příznivci corporate governance,

horké léto je za námi a podzim plný nových akcí a projektů před námi. Děje se toho kolem nás až moc. V létě jsem si udělala dokonce informační detox, vypla televizi, internet, nečetla noviny a bylo mi vlastně strašně dobře.

Náš Institut v tyto dny dokončil jeden z nejvýznamnějších projektů tohoto roku, a tou je Metodika správy a řízení společností v ČR. Podle prvních reakcí to vypadá, že ji trh očekává s napětím. Zájem již projevily první firmy, a dokonce i právní a soudcovská obec. Po Kodexu správy a řízení společností je to tedy druhý významný počin, který pomůže firmám, voleným orgánům, ale i soudcům a advokátům řešit některé otázky s logikou a byznysovým nadhledem.

Institut stojí vždy na straně transparentního a korektního byznysu. Jak by takový byznys měl vypadat, je rolí právě zmíněných dokumentů. Problematika corporate governance není úplně jednoduchá a mít schopnost se vyznat ve všech jejích souvislostech pomůže náš další projekt, a tím je Corporate Governance ScoreCard. O jeho podstatě se dočtete právě v tomto našem novém čísle.

Přála bych si, aby se řady našeho Institutu rozšiřovaly, abychom měli stále více členů a vytvořili tak širokou obec firem a manažerů, kteří řídí korektně a transparentně svůj byznys a budují u nás novou generaci podnikatelů. O tom všem se dočtete v tomto čísle.

Přeji Vám hezké čtení a neutuchající optimismus a energii do podzimních dnů.

Monika Zahálková
výkonná ředitelka Czech Institute of Directors

Na pořadu dne

 

Nová služba Corporate Governance ScoreCard: Zhodnocení úrovně corporate governance ve vaší společnosti

 

Corporate Governance ScoreCard je novinka, díky které si od podzimu 2019 můžete nechat zhodnotit kvalitu corporate governance vaší společnosti. Czech Institute of Directors je jediným subjektem v České republice, který byl pověřen Ministerstvem financí ČR a může vaši společnost objektivně ohodnotit a odborně certifikovat. Tento projekt byl vypracován na základě schválené vládní koncepce podnikání na kapitálovém trhu.

Vznik SG ScoreCard iniciovalo Ministerstvo financí ČR na základě vládou schválené Koncepce podnikání na kapitálovém trhu v ČR, kterou podpořila International Finance Corporation spadající pod Světovou banku.

Proč byste si měli nechat ohodnotit vaši společnost?

 

 • Získáte informace o kvalitě corporate governance vaší společnosti

 • Řekneme vám, jak si stojíte, v čem jste výborní a kde je prostor pro zlepšení

 • Získáte klid i jistotu, že vaše společnost je řádně řízena a spravována podle požadavků legislativy a regulace

 • Následujete standardy vyspělých zemí

 • Zjistíte, zda vaši společnost řídí ti správní manažeři

 • Budete atraktivní pro budoucí investory

 • Posílíte nejen svou vnitřní integritu, ale také transparentně budete informovat své akcionáře a další zainteresované subjekty o stavu společnosti

Pro koho je hodnocení vhodné?

 

 • Společnosti kótované na burze

 • Státem vlastněné společnosti

 • Společnosti veřejného zájmu (jako jsou finanční instituce, zdravotní pojišťovny)

 • Všechny střední akciové společnosti, kterým záleží na korektním a transparentním podnikání na českém trhu

Vznik SG ScoreCard iniciovalo Ministerstvo financí ČR na základě vládou schválené Koncepce podnikání na kapitálovém trhu v ČR, kterou podpořila International Finance Corporation spadající pod Světovou banku.

Zeptali jsme se na CG ScoreCard 

 

Jak to vidí Petr Koblic, ředitel Burzy cenných papírů Praha

 

1. Proč by se měly firmy k takovému hodnocení přihlásit?

Vysoký standard corporate covernance je jednou z nejdůležitějších složek ohodnocení firem jak již obchodovaných na kapitálovém trhu, kde se to již bere jako podmínka nutná, ale i těch, které o vstupu na kapitálové trhy teprve uvažují.

2. V čem to bude pro ně výhodné?

Přihlášení se ke standardům corporate governance je pro firmy vstupující na kapitálový trh, nebo jednající s investory, podstatným faktorem eliminujícím riziko.

3. Kterých společností by se to mělo v první fázi týkat?

Podle mě je adoptování corporate governance standardů snad ještě důležitější u firem usilující o vstup na kapitálový trh než u těch, které tam již jsou.

Petr Koblic je generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha, člen představenstva Wiener Börse a holdingu CEESEG, který spravuje obě burzy, a také prezident Evropské federace burz (FESE).

Chystáme na podzim

 

Podzimní vzdělávací Program Corporate Governance je v plném proudu. Máme nové termíny na jaro 2020

 

Ve čtvrtek 26. září odstartoval první modul našeho vzdělávacího Programu Corporate Governance. Místa jsou již zaplněna, ale právě jsme vypsali jarní termíny. Podívejte se na ně. Startujeme už v březnu!

 

Proč se přihlásit?

 

 • Jediný vzdělávací program v oblasti správy a řízení společností, který můžete v České republice absolvovat
 • Čtyři moduly, které jsou rozděleny do 8 dnů, a to vždy ve čtvrtek a/nebo pátek od září do prosince 2019 –> přesné termíny na webu
 • Záštita Vysoké školy ekonomické v Praze
 • Lektoři jsou kapacity z oborů corporate governance, compliance, právo, finance, audit, etika či mediální komunikace
 • Vhodné pro členy nejvyššího managementu, členy představenstva, správní či dozorčí rady všech velikostí a pro ty, kteří se pro tyto role chystají

Byznys Breakfast s KPMG

 

Podzimní byznysová snídaně: Role corporate governance v agilní společnosti a její dopad na statutární orgány 

 

Termín
Úterý 5. listopadu od 8.30 do 11 hodin

 

Místo
Mandarin Oriental Prague, Dominicus Hall (1. patro)

 

Hosté
Lukáš Bajgar, Partner, Risk Consulting, KPMG
Jiří Khun, Senior Manager, Management Consulting, KPMG

 

Spouštíme program Czech Best Managed Companies oceňující úspěšné soukromě vlastněné společnosti. 
 

Přihlaste se!

 

Czech Institute of Directorsve spolupráci s Deloitte a dalšími institucionálními a akademickými partnery aktuálně uvádí do České republiky respektovaný globální program a ocenění Best Managed Companies (BMC).

Cílem programu je podporovat rozvoj privátních firem a jejich managementu a současně umožnit mezinárodní sdílení zkušeností nejlépe řízených společností na trhu. Udělením titulu Czech Best Managed Companies letos poprvé oceníme přední české soukromě vlastněné rodinné společnosti, které svůj úspěch budují udržitelně a dlouhodobě.

 

Jak se přihlásit? 
Pokud jste česká soukromě vlastněná společnost a máte zájem si ověřit sílu vaší firemní strategie, kvalitu managementu a dosavadních výsledků a získat zpětnou vazbu, která vám pomůže při nastavování dalšího úspěšného rozvoje, pak se registrujte do 15. října 2019 

Bližší informace k programu i samotnému ocenění a jejich výhodám najdete na portálu BMC www.bestmanaged.cz, kde je možné vaši firmu do programu online zaregistrovat.

 

Co firma spolu s oceněním získá?
Potvrdí si, že je dobře řízená, s dobrou perspektivou do budoucna, a také že je společensky odpovědná, protože do společnosti něco vrací. Trh si samozřejmě takových věcí všímá, je to punc určité kvality, o to více dnes, kdy se bojuje o talenty.

Členství v Czech Institute of Directors 
 

Rozšiřujeme své řady

 

Vítáme mezi novými korporátním členy CIoD advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři, která tak rozšířila řadu významných společností, které se o správu a řízení firem zajímají. Společnosti, které jsou již členy Czech Institute of Directors, najdete tady.

6 benefitů, které získáte díky členství v CIoD

 

1. Poskytneme vám informace
Spolupracujeme s Českou národní bankou, Ministerstvem financí ČR, Ministerstvem spravedlnosti ČR nebo OECD. Jsme tvůrci několika odborných publikací, kodexů, manuálů, ale i odborných posudků, které vám ulehčí život.

 

2. Připravíme vás na roli statutárního zástupce
Díky exkluzivnímu vzdělávacímu programu, který u nás organizuje pouze my, vás připravíme na roli spojenou s vašimi manažerskými dovednostmi, právy i odpovědnostmi. Náš program je zaměřený na členy dozorčích rad, představenstev i top managementu, ale i těch, kteří se na tuto roli teprve chystají.

3. Získáte partnera
Budeme pro Vás partnerem v konzultaci veškerých odborných otázek z oblasti správy a řízení firem, práva, financí i managementu. 

 

4. Pozveme vás na akce
Pozveme vás na exkluzivní akce, pracovní snídaně, workshopy, přednášky a vzdělávací programy, kde se potkáte s těmi, které potřebujete pro váš byznys.

 

5. Poradíme vám
U nás najdete zkušené manažery, ale i odborníky z praxe. Ti vám pomohou s řešením mnoha otázek. Pracujeme s nejlepšími právníky, autory zákonů, auditory i konzultanty. 

 

6. Máme přehled o lidech
Pomůžeme vám najít správné odborníky do vašich představenstev, dozorčích či správních rad.

Pomůžeme Vám nastavit Vaše podnikání tak, abyste mohli „svobodně dýchat” a „klidně spát”. Jsme si vědomi, že orientace v různých předpisech či regulacích bere čas, který můžete věnovat svému podnikání. Proto jsme tady my. Pomůžeme Vám vše nastavit tak, abyste se mohli svému podnikání zase věnovat na 100 %.

Personálie

 

Personální přestupy v období léta 2019

Ondřej Vlček, generální ředitel, Avast Ondřej Vlček se stal novým generálním ředitelem ve společnosti Avast, kde dříve zastával pozici ředitele spotřebitelské divize. Nahradil Vince Stecklera, který odešel do důchodu.

Roman Juráš, generální ředitel, Česká pojišťovna
Jiří Doubravský, provozní ředitel, Česká pojišťovna
Pavel Mencl, obchodní ředitel, Česká pojišťovna

Roman Juráš se stal novým generálním ředitelem a předsedou představenstva. Přišel ze slovenské Generali, kterou vedl a nahrazuje tak Marka Jankoviče, který zůstává členem představenstva. Provozním ředitelem byl jmenován Jiří Doubravský a pozici obchodního ředitele bude zastávat Pavel Mencl. Oba také doplní pozice členů představenstva.

Bruno Leroux, generání ředitel, Hello Bank Bruno Leroux se stal novým generálním ředitelem Hello Bank! by Celetem spadající do skupiny BNB Paribas. Dříve řídil zastoupení skupiny v Rumunsku. Nahrazuje Emmanuela Bourga, který zůstane ve vedoucí pozici v jiné bance ve skupině.

Michaela Franeková, generální ředitelka, Unilever Michaela Franeková se stala novou generální ředitelkou pro Českou republiku a Slovensko. Ve společnosti působila na různých pozicích, naposledy jako viceprezidentka marketingu pro kategorii potravinových a zmrzlinových značek. Nahrazuje Herrishe Patela, který se přesouvá do role výkonného viceprezidenta regionu východní Evropy.

Tomasz Wiatrak, předseda představenstva, Unipetrol Marek Kaszuba, člen představenstva, Unipetrol Tomasz Wiatrak se stal novým předsedou představenstva, doposud zastával pozici místopředsedy představenstva. Nahradil Krzysztofa Zdziarského, kterému skončilo funkční období. Marek Kaszuba byl jmenován novým členem představenstva. Do společnosti přišel z ORLEN Litva, kde zastával pozici investičního ředitele.

Petr Procházka, viceprezident pro Strategii a Integraci, Vodafone Novým viceprezidentem pro Strategii a Integraci Vodafone se stal Petr Procházka, který přišel z UPC Česká republika. Tam působil na pozici finančního ředitele.

Inspirace na podzimní čtení

Metoda Bullet Journal, Rydel Carroll, Jan Melvil Publishing Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek

Ryder Carroll původně vytvořil metodiku BulletJournalu jako řešení své poruchy pozornosti, avšak kouzlo ručního zápisu, systému tvorby a udržování poznámek, úkolů i plánů uchvátilo postupně milionům uživatelů. Kromě přehledného postupu, jak se vypořádat s přívalem úkolů a povinností, má totiž i hlubší roviny: zklidnění mysli ve světě vlastnoručně psaných poznámek s sebou přináší schopnost sebereflexe a uvědomění si svých pocitů. Naučí vás identifikovat to, co je důležité a pominout všechno, co smysl nemá, oddělovat signál od šumu, žít život s vědomím cílů.

Více ke knize a její ukázka zde