speciální číslo, 22. prosince 2022

Editorial

Vážení čtenáři a přátelé našeho Institutu, 
 
konec roku 2022 se nezadržitelně blíží. Po pěti letech nám v médiích probíhají vášnivé prezidentské debaty proložené reklamami na více či méně vhodné vánoční dárky. Tento okamžik je jako stvořený pro bilancování nad končícím rokem. Byl to náročný rok? Byl to úspěšný rok? A jaký rok nás vůbec čeká? 

Když se ohlédnu zpět, roky 2021 a 2022 můžeme my v Institutu hodnotit jako velmi turbulentní. Nic ale netrvá věčně a troufám si říct, že po dvou letech, kdy jsme bojovali s negativními vlivy spojenými nejen s pandemií a válečným konfliktem, se pomalu začínáme vracet zpět.

Abych byl konkrétní, hned na první čtvrtletí nového roku 2023 jsme spolu s našimi korporátními členy a dalšími partnery připravili pro vás několik zajímavých akcí. Opět se vracíme k našim oblíbeným pracovním snídaním či odpoledním setkáním, která se budeme snažit realizovat prezenční, on-line, ale i hybridní formou. Save the date té první akce uvádíme níže v newsletteru. Také nás čeká slavnostní inaugurace dlouho očekávané publikace Příručka corporate governance – Metodika Kodexu správy a řízení. Ke konci prvního čtvrtletí otevřeme i náš vlajkový Program Corporate Governance, který je doplněn o další nová témata. A co víc, opět se s vámi budeme pravidelně setkávat prostřednictvím tohoto elektronického newsletteru.

Z celého srdce přeji vám, našim věrným čtenářům, klidné a příjemné Vánoce, pevné zdraví a těším se na společné setkávání v digitálním i skutečném světě v roce 2023.

Kamil Čermák
prezident Czech Institute of Directors

Na pořadu dne

 

CIoD se podílel na přípravě a realizaci evropské CG konference

Na rozdíl od roku 2009 se tentokrát evropská konference k problematice Corporate Governance v rámci českého předsednictví Radě EU konala. Velkou zásluhu na tom má společnost EY, která v několika posledních letech přípravu těchto konferencí v rámci předsednictví koordinuje a zastřešuje. CIoD patřil spolu s ecoDa, BusinessEurope a EuropeanIssuers mezi hlavní pořadatele konference, nad kterou převzalo záštitu Ministerstvo spravedlnosti ČR. 

Konference s názvem „European Corporate Governance Conference 2022 – Sustainability in Corporate Governance: from concepts to practices“ se uskutečnila dne 29. listopadu 2022 v Praze v hotelu President; byla také přenášena on-line. Celkový počet více než 400 účastníků (na místě a on-line) ze všech států EU prokázal význam problematiky Corporate Governance i zvoleného tématu. Po několika letech, kdy se vlivem pandemie onemocnění Covid 19 konference konala pouze on-line, mohli účastníci opět přímo zažít konferenční atmosféru plnou brilantních vystoupení jednotlivých spíkrů i jiskřivé diskuse v rámci jednotlivých panelů. Konferenci zahájil video-zdravicí komisař D. Reynders, postoj české vlády shrnul náměstek ministra spravedlnosti M. Franěk. Ve svém vystoupení mimo jiné opakovaně vyzdvihl spolupráci mezi CIoD, Ministerstvem spravedlnosti a ostatními partnery při kultivaci fungování tuzemského podnikatelského prostředí, při tvorbě Kodexu správy a řízení společností ČR jakož i navazující Příručky corporate governance. Ta by měla být představena podnikatelské veřejnosti v prvním čtvrtletí roku 2023*.  Konferenci úspěšně moderovali M. Kneiflová a A. Hobbs, vrcholoví zástupci EY v ČR a Evropě. Představitelé korporátních členů CIoD Jan Juchelka (Komerční banka), Tomasz Wiatrak (ORLEN Unipetrol), Kateřina Bohuslavová (ČEZ) adresovali ve svých vystoupeních klíčová témata udržitelnosti ve vazbě na řádnou správu a řízení korporací. Panelové diskuse byly věnovány navržené směrnici evropského parlamentu a rady o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti, tématice odměňování ve vztahu k cílům v oblastech ESG, revizi G20/OECD principů správy a řízení společností. Konferenci uzavřel závěrečným slovem z pozice prezidenta CIoD Kamil Čermák.  

Rádi bychom touto cestou poděkovali za spolupráci všem pořadatelům a korporátním členům CIoD (tedy EY, Komerční banka, ORLEN Unipetrol, ČEZ), kteří se na úspěchu konference podíleli.
 
*Pozn. Slavnostní inaugurace dokumentu je připravována ve spolupráci s Deloitte (korporátní člen CIoD). O termínu konání budete informováni v průběhu ledna 2023. 

SAVE THE DATE – Business Brunch


 

S korporátním členem – společností Pražská plynárenská a.s. – připravujeme odpolední setkání na téma: ISO 370001 – kladivo na korupci, které se uskuteční v termínu 26. ledna 2023.
Budeme se věnovat nejpřísnější mezinárodní normě boje proti korupci ISO 37001 Anti-Bribery Management Systém, kterou Pražská plynárenská, jako první energetická společnost v ČR plošně implementovala  a úspěšně certifikovala v závěru roku 2022.

Dozvíte se nejen řadu praktických rad a tipů, které Vám pomohou proces implementace snadno zvládnout, ale také důvody, proč vůbec protikorupční opatření zavádět a jak prospějí Vašemu podnikání. Zajímavý bude určitě také pohled z „druhé strany“, kde se s námi certifikační auditoři podělí o postřehy z praxe a poukáží na problémová místa normy.
O své zkušenosti s praktickým provozováním ISO 37001 se podělí společnost, která prošla certifikací již na počátku 2020.

Sledujte proto naše internetové stránky, kde budou počátkem ledna 2023 zveřejněny bližší informace.  

Jarní běh Programu Corporate Governance 

Jako každý rok i na jaře 2023 plánujeme otevření nové skupiny úspěšného vzdělávacího Programu pro stávající nebo budoucí členy představenstva, správní nebo dozorčí rady. Začínat bychom měli koncem března 2023. 

Termíny a témata jednotlivých modulů naleznete v průběhu ledna 2023 na našich internetových stránkách.