Baví mě v posledních dnech pozorovat sílu komunikačních schopností všech, kteří se ucházejí pro následující roky o čelní místa v naší zemi. Je to jen opětovný důkaz absence výuky komunikace a rétoriky na školách.

Napadlo mě to v okamžiku, kdy jsem zahlédla v televizi Mirka Topolánka, při vší úctě velmi „vystajlovaného“, jak se zápalem a velmi dobře argumentačně vybaven komentuje poslední politické události v naší zemi. Není pochyb, že tento člověk měl zůstat ve svých lobbistických vodách a nebýt králíkem vytaženým na poslední chvíli z klobouku pro záchranu „demokracie” v této zemi. Nicméně jsem po dlouhé době poslouchala člověka, který svým zevnějškem, argumentačními schopnostmi, umem dát ve správný čas do svých názorů emoce a ve správný okamžik zavtipkovat.

Jak tento chlap „s gulema” dozrál do muže, co dokáže obhájit svůj názor, je odborně i argumentačně dokonale připraven a působí ještě ke všemu tak přesvědčivě, že i vzpomínka na Argentario je dávno zapomenuta? Vím jistě, že je za tím hodně práce. Nemyslím nyní té odborné. Mirek Topolánek je zkušený politik, odpočatý, s výbornými kontakty, takže vytvořit nyní ideálního lídra v jeho osobě se jen nabízelo.

Schopnost argumentovat, volit správná slova, tvářit se příjemně a působit uvolněně je velmi těžký úkol. Vím o tom své. Již pět let pořádá Institut seminář Komunikace pro členy správních orgánů a nejvyšší management. Účastní se jej vysoce postavení manažeři z různých oborů s jedním přáním – působit přesvědčivě, mile a uvolněně kdekoli vystoupí. Na poradě, na konferenci, při krizové komunikaci a v neposlední řadě i při konfliktních situacích. Třešničkou na dortu je pak rozhovor na kameru, který vede zkušený Petr Studenovský. Sama jsem tento rozhovor absolvovala a krůpěje potu mi stékaly po zádech ještě dlouho poté. Nicméně jsem od té doby měla šanci jeho rady mnohokrát použít a děkuji za ně dodatečně Petrovi dodnes.

Když jsem v rámci tohoto semináře poprvé zaslechla názor, že není důležité, co říkáte, ale jak to říkáte, chtěla jsem se zásadně ohradit, protože já, člověk narozený ve znamení Berana, stále připraven k argumentačním bojům přeci musím dbát na obsah svých argumentů. Mýlila jsem se. Opak je pravdou. A i Mirek Topolánek je toho důkazem.