Czech Institute of Directors přivezl do Česka dokument G20/OECD Principy správy a řízení společností

  • Dokument se zaměřuje na témata řízení a správy společností, která nejsou často definovaná zákonem
  • Je primárně určený firmám kótovaných na burze a firmám vlastněných státem, ostatní firmy v něm najdou inspiraci
  • Slavnostní inaugurace dokumentu se konala za přítomnost ministra financí ČR Andreje Babiše, guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka a generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice


Praha, 5. ledna 2017 – Pravidla pro zveřejňování platů státních zaměstnanců, nominace členů správních orgánů anebo třeba tolik diskutované zavedení kvót pro ženy ve správních orgánech, to jsou jen ukázky témat, který řeší dokument 
G20/OECD Principy správy a řízení společností. Ten do Česka přivezla nezávislá nezisková organizace Czech Institute of Directors (CIoD). Jejím cílem je dokument zpřístupnit v národním jazyce a podpořit implementaci jeho doporučení i v českých firmách. Dokument je primárně určený pro společnosti kótované na burze, společnosti vlastněné státem a společnosti státem regulované (např. finanční instituce) a bude základem pro vytvoření nového Kodexu správy a řízení společností, který CIoD chystá v letošním roce.

„Dokument přehledným způsobem popisuje principy řízení a správy společností a má být nápomocný nejen ke zlepšení řízení těchto organizací ve vztahu k jejich vlastníkům a akcionářům, ale může také významně přispět ke kultivaci firemního prostředí u nás”, řekla Monika Zahálková, výkonná ředitelka Czech Institute of Directors. „Dokument řeší témata, která nejsou součástí zákonů, ale hýbou českou společností – jako je třeba tolik diskutované zveřejňování platů státních zaměstnanců”, dodala Monika Zahálková.

Dokument G20/OECD Principy správy a řízení společností taktéž řeší vztah vlastníků, tedy akcionářů, s výkonným managementem nebo roli dozorčí rady jako kontrolního orgánu. Může tak Česku významně pomoci ve vnímání podnikatelského prostředí zahraničními investory.

Uvedené principy jsou doporučením, jak firmy efektivně řídit a spravovat – a to podle ověřených světových praktik. Význam tohoto dokumentu pro Českou republiku je velmi zásadní, neboť uceleným způsobem dává návod, jak nastavovat kontrolní mechanismy řízení a správy firem, jak a podle čeho vybírat zaměstnance do správních orgánů a jak je odměňovat.

„Je velkým úspěchem, že CIoD přivezl tento dokument jako teprve 10. jazykovou mutaci na světě. Česká republika se díky tomu tak řadí mezi země, které jasně dávají najevo svůj vztah k zahraničním investicím i celkové správě majetku nejen soukromého v Čechách“, uzavřela Monika Zahálková.

Ke stažení

 

Kontakty pro média

Czech Institute of Directors
Vendula Vlková
Tel.: 603 73 89 59
E-mail: vvolakova@gmail.com