O nás

Czech Institute of Directors – Institut členů správních orgánů, je nezávislou neziskovou organizací, která byla založena v roce 1998. Zabývá se problematikou corporate governance, tedy správou a řízením společností. Snaží se prosazovat celosvětově ověřené standardy – Best Practice – do správy a řízení společností v České republice.

Součástí Czech Institute of Directors je 100% vlastněná dceřiná společnost CG Institut, která zajišťuje exkluzivní poradenské a vzdělávací služby v oblasti corporate governance pro členy Institutu i externí klienty.

Monika Zahálková

Výkonná ředitelka
Czech Institute of Directors

Monika Zahálková vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Více než 15 let pracuje v pozici výkonné ředitelky Czech Institute of Directors – Institutu členů správních orgánů. Je autorkou i několika vzdělávacích programů pro členy správních orgánů. Její ambicí je zlepšovat podnikatelské prostředí na základě jasných a transparentních pravidel. Monika je přesvědčena, že dodržováním pravidel a osvědčených návodů dosáhne každá firma prokazatelně lepších výsledků.

Před příchodem do Institutu Monika pracovala na vysoké manažerské pozici v zahraniční firmě, kde měla na starosti český a slovenský trh. Zkušenosti nasbírala i v rodinné firmě. Je jí blízké téma diverzity v širším slova smyslu. Už z toho důvodu, že pracuje výhradně s muži.

Monika také pravidelně bloguje. Trefně nastoluje témata z oblasti corporate governance a hledá na ně odpovědi.

Kamil Čermák

Prezident
Czech Institute of Directors

Kamil Čermák studoval obor finance na Vysoké škole ekonomické v Praze, následně Erasmus University Rotterdam. Svou profesní dráhu začínal v médiích. V polovině 90. let působil jako poradce a tiskový mluvčí ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého. Poté působil jako ředitel public affairs a následně jako obchodní ředitel Českého Telecomu. Od roku 2005 byl generálním ředitelem několika společností Skupiny ČEZ. Mezi roky 2012 až 2016  působil jako předseda představenstva ve skupině BM Management a jako generální ředitel vydavatelského domu Economia a společností Forum Karlín, Luxury Brand Management a Asental NV.

V současé době je Kamil Čermák předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.

 

Petr Fiman

1. viceprezident
Czech Institute of Directors

Petr Fiman vystudoval Českou zemědělskou univerzitu a je absolventem exekutivních programů na IMD, Harvard Business School a INSEAD. Svou mezinárodní pracovní kariéru začal ve společnosti Norsk Hydro ASA, kde do roku 2000 působil jako člen managementu a člen správních orgánů některých firem náležících do Skupiny. Od roku 2002 je viceprezidentem společnosti Electric Powersteering Components Europe, působící v automobilovém průmyslu, která je společným podnikem Mitsubishi Electric Corporation a JTEKT Corporation. Petr se věnuje také mentoringu a je mentorem v prestižním programu Odyssey.

Jakub Chytil

2. viceprezident
Czech Institute of Directors

Jakub Chytil vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Na počátku 90. let byl členem právního oddělení Kanceláře prezidenta Václava Havla. Do roku 2000 působil ve funkci Corporate Counsel pro společnost Tabák (dnes Philip Morris ČR) a Kraft Jacobs Suchard (dnes Kraft Foods), kde byl zodpovědný za Českou republiku a Slovensko. Následně odcestoval do Lausanne (Švýcarsko), kde působil jako právník společnosti Philip Morris International.

Po návratu zpět se v roce 2003 stal ředitelem pro právní, regulační a veřejné záležitosti ve společnosti Telefónica O2 Czech Republic. V letech 2005 až 2014 byl členem představenstva této společnosti.

Vratislav Kulhánek

Čestný prezident
Czech Institute of Directors

Vratislav Kulhánek je významný český byznysmen. Podílel se na řízení Škoda Auto, kde byl do roku 2004 předsedou představenstva, následně předsedou dozorčí rady. V současní době je poradcem v jeho vlastní společnosti Industrial Advisors a členem dozorčí rady pojišťovny Kooperativa.

Vratislav vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a je držitelem akademického titulu Dr. Honoris Causa z Technické Univerzity Ostrava a Košice.

Pro koho pracujeme
Pracujeme se členy správních orgánů, tedy s představenstvy, dozorčími a správními radami a s nejvyššími managementy. Pracujeme pro obě strany. Pomáháme majitelům firem a akcionářům, aby věděli komu firmu svěřit, komu ji nechat řídit a spravovat, ale také těm, kteří firmu každodenně řídí, odpovídají za vytváření zisků a mají právní, společenskou a osobní odpovědnost. Naším typickým klientem jsou státem vlastněné firmy, firmy kótované na burze, firmy společenského významu, velké korporace a střední firmy.
Ambice
Věříme v zásady corporate governance. Jsme partnery těm, kteří mají ambice dobře a efektivně řídit firmu. Hájíme práva majitelů a akcionářů firem, stejně tak učíme pověřené správce firem se podílet na jejich řízení.
Hlavní aktivity
Mezi naše hlavní aktivity patří vzdělávací programy a poradenství. Do České republiky přinášíme zahraniční know how, a to zejména standardy corporate governance, které jsou globálně platné a prosazované OECD.
Partneři
Našimi hlavními partnery v prosazování a dodržování zásad corporate governance je Česká národní banka, Burza cenných papírů Praha, Ministerstvo financí ČR a akademická sféra.
Soutěž Best Board

Již od roku 2012 pravidelně každým rokem udělujeme prestižní ocenění Best Board a Best Board Member.

Best Board je týmové ocenění a oceňuje mimořádnou práci kolektivního správního orgánu. Naopak Best Board Member oceňuje individuálního člena správního orgánu. Oceňujeme ty společnosti, kterým se podařilo dosáhnout mimořádného přínosu v oblasti správy a řízení společnosti, tedy v oblasti corporate governance, a zároveň významně přispěli ke zvýšení kvality správy a řízení společnosti.

 

Práce správního orgánu není jen světem rozhodování a řízení. Je to především svět lidí, kteří mají velký smysl pro zodpovědnost a často řeší úkoly v oblasti práva, financí, daného oboru i etiky. Proto každým rokem udělujeme ceny Best Board a Best Board Member, abychom jim poděkovali za náročnou a zodpovědnou práci a také za energii, kterou tomu všemu dávají.”

 

Kamil Čermák, prezident Czech Institute of Directors

Kategorie

 

Best Board Member (ocenění jednotlivců)
V této kategorii udělujeme speciální cenu Corporate Governance Star za mimořádný přínos v oblasti corporate governance

 

Best Board (ocenění firem)
Společnost nad 3 000 zaměstnanců
Střední a rodinné firmy

 

Nominace

 

Nominovat týmy či jednotlivce do soutěže Best Board a Best Board Member může jak jednotlivec, tak i firma. Každá z nominací musí obsahovat, kromě základních identifikačních údajů, také zdůvodnění ocenění. Vítěze z nominovaných kandidátů pak vybere odborná porota složená ze zástupců členů Czech Institute of Directors – Institutu členů správních orgánů – a vítěze oznámí na slavnostním vyhlášení. V letošním roce proběhne slavnostní ocenění ve druhé polovině roku 2017. 

 

Podmínky nominace

 

Best Board Member

 

 • Kandidát působí alespoň 5 let v pozici člena správního orgánu
 • Český nebo cizí státní příslušník
 • Profesní, znalostní, morální předpoklady a dlouhodobé zkušenosti v práci správního orgánu
 • Prokazatelný osobní přínos pro rozvoj správy a řízení ve společnosti, ve které působí. Tato společnost má zároveň sídlo v České republice a dlouhodobě vykazuje výborné výsledky v souvislosti se správou a řízením
 • Součástí nominace musí být doporučení alespoň dvou členů správního orgánu ve společnosti, ve které působí

Do soutěže není možné nominovat členy Řídícího výboru a Kontrolní komise CIOD.

 

Speciální cena Corporate Governance Star

 

 • Cena se uděluje pouze tomu členu správního orgánu, který působí více než 2 roky v pozici člena správního orgánu
 • Za mimořádný přínos v oblasti corporate governance

Best Board

 

 • Společnost působí na českém trhu více než 5 let
 • Sídlo v České republice
 • Dlouhodobě prokazuje kvalitní výsledky v oblasti správy a řízení
 • Správa a řízení je v této společnosti na vysoké úrovni a nominovaný správní orgán působí aktivně při uplatňování principů správy a řízení společností
 • Společnost nesmí být v konkurzním řízení a ani na ni nesmí být uvalena nucená správa

Zdrojem hodnocení nominovaných společností jsou její výroční zprávy, veřejně dostupné údaje, ale také osobní setkání se zástupci nominovaného správního orgánu.

Do soutěže není možné nominovat členy statutárních orgánů, jejichž členy jsou členové Řídícího výboru a Kontrolní komise CIOD.

Nominujte 

 

Časový harmonogram

 

 • Vyhlášení soutěže: 1. červenec 2017
 • Uzávěrka nominací: 31. srpna 2017
 • Určení vítězů odbornou porotou: 12. září 2017
 • Vyhlášení vítězů: 5. října 2017 – akce CIoD

Ročník 2016

 

Nominace za rok 2016 jsme ještě neukončili. Slavnostní vyhlášení držitelů ocenění Best Board, Best Boad Member a Corporate Governance Star za rok 2016 se uskuteční ve druhé polovině roku 2017.

Ročník 2014/15

 

Best Board – Nejlepší správní orgán 

 • Kategorie nad 3 000 zaměstnanců: Kooperativa pojišťovna
 • Malé a střední společnosti: Beznoska

 

Best Board Member – Nejlepší člen správného orgánu: Jiří Kunert, předseda představenstva a generální ředitel UniCredit Bank

Corporate Governance Star: Jan Klouda, General Counsel Vodafone Czech Republic

 

Nabídka pro partnery

Chcete se podílet na soutěži Best Board? Kontaktujte nás na info@ciod.cz 

Corporate Journal News

Corporate Journal News vydáváme pravidelně od roku 2007. V každém z čísel se snažíme na mnoha praktických příkladech ukázat, jak uplatňovat principy corporate governance, tedy správy a řízení firem, v praxi. Dotýkáme se zde i aktuálních témat. Časopis vydáváme pětkrát ročně a je primárně určený členům správních orgánů, kterým usnadňuje orientaci v problematice.

 

Máte zájem dostávat pravidelně Corporate Journal News do vašich emailových schránek?

Zapište se do formuláře na naší hlavní stránce a my vám ho rádi začnene posílat. 

 

Aktuální vydání Corporate Journal News 

3/2017

2/2017

1/2017

CJ 1/2017

 

Starší čísla Corporate Journal News 


ROK 2016

5/2016
4/2016
3/2016
2/2016
1/2016

ROK 2015

3/2015
2/2015
1/2015

Napsali o nás

Uvědomuje si, jak je důležité, aby se o corporate governance mluvilo i ve veřejném prostoru. Proto se snažíme o principech správy a vedení firem nestále mluvit.

 

Zde pro vás připravujeme TOP výstupy v médiích, kde jsme se objevili. 


Tiskové zprávy a studie

Tiskové zprávy

Czech Institute of Directors přivezl do Česka dokument G20/OECD Principy správy a řízení společností


Studie

G20/OECD Principy správy a řízení společností v češtině
G20/OECD Principy správy a řízení společností v angličtině


Zajímají vás další informace ze světa corporate governance? Kontaktujte nás na info@ciod.cz 

 

Kontakt pro média

Máte na nás dotaz? Zajímáte se o témata corporate governance? Rádi byste s námi spolupracovali? Kontaktujte nás.

Vendula Vlková
Tel.: +420 603 738 959
E-mail: info@ciod.cz